Kuchnię angielską zalicza się jako jeden z odłamów do kuchni brytyjskiej. Ma ona zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, dla których nie stanowi specjalnej inspiracji czy powodu do zachwytów. Jednakże druga grupa ma co do tego inne zdanie. Zwłaszcza iż obecnie zmienia się ona nieco pod wpływem ilości przypraw i kuchni orientu. Niewątpliwie warto ją poznać bliżej, by swoje zdanie oprzeć nie na powierzchownej opinii, ale na prawdziwym zgłębieniu się w smaki, zapachy i konsystencję angielskich pyszności.

Popularne smaki w Anglii

W Anglii przede wszystkim popularne są różnego rodzaju mięsa. Pojawiają się one przede wszystkim na stołach w czasie Sunday roast”, czyli niedzielnej pieczeni. Oprócz tego angielska kuchnia słynie także z szczególnych śniadań, placów, puddingów, czy też pory na herbatę. Potrawy są przede wszystkim smażone, często je się chleb tostowy, ziemniaki (szczególnie frytki) czy jajka.

Tradycje związane z kuchnią angielską

Jedzenie jest tu przede wszystkim zaspokajaniem podstawowego głodu. Jednym z najbardziej znanym posiłkiem jest oczywiście Full English Breakfast, czyli śniadanie składające się z tostów, jajek, plastrów smażonego boczki, pomidorów, fasolki i czasem parówki. Do tego herbata z mlekiem lub sok, czasem płatki owsiane czy zbożowe.

Około 11:00 czas jest na herbatę i ciasteczko, a około 13:00-14:00 na lunch. Wyjątkową porą dnia jest czas między 16:00 a 17:00 bowiem pije się wtedy popołudniową herbatkę. Tradycja ta związana jest z celebrowaniem zarówno parzenia, jak i picia tego niezwykle ważnego dla Anglików trunku. Następnie zjada się lekką przekąskę i kolację.

Najpopularniejsze desery to ciasto „apple pie” z jabłkami, a także „Bread and butter pudding”, czyli chleb zapiekany z rodzynkami i masłem. Daniem zaś znanym przede wszystkim przez turystów jest fish & chips, czyli ryba z frytkami.

Kuchnia angielska obecnie nieco się zmienia. Dania stają się bardziej lekkie i zdrowe, choć niektóre przysmaki pozostają takie same. Niewątpliwie jednak każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie, zwłaszcza jeśli lubi „konkretne” posiłki. Miłośnicy herbat zaś na pewno docenią tutejszą tradycję związaną z „Five o,clock”, która daje okazję do celebracji i cieszeniem się każdym łykiem docenianego tutaj trunku. Kuchnia angielska posiada w sobie ciekawe perełki i daje możliwość poznania tego kraju nieco lepiej.